-10%

PRZY REZERWACJI ONLINEZamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu stanowiący przez wieki centrum państwowości polskiej, dziś daje gwarancję podróży w głąb jej historii oraz poznania zarówno jej świetności, jak i upadku. Znajduje się on na Wzgórzu Wawelskim, który jest wapienną skałą jurajską wnoszącą się na lewym brzegu Wisły, w samym centrum miasta.

Zamek możemy uznać za prawdziwą królewską siedzibę dopiero z początkiem XIV w., kiedy nastąpiła koronacja i osiedlenie się na Wawelu Władysława Łokietka. Wówczas na wzgórzu zbudowana została gotycka katedra, wzniesione solidne mury, a sam zamek znacznie rozbudowano.

Lata świetności przypadły na panowanie Jagiellonów, którzy zafascynowani rozwojem renesansu pragnęli nadać swojej siedzibie prawdziwie nowoczesny charakter. Sprowadzeni z Włoch mistrzowie - Franciszek zwany Florentczykiem i Bartłomiej Berrecci sprawili, że gotycka budowla zmieniła się w piękny, renesansowy pałac z przestronnym dziedzińcem.

Po przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy, od początku XVII w., zamek trawiły liczne pożary, a żaden z rezydujących Warszawie królów nie troszczył się zbytnio o jego odbudowę. W momencie trzeciego rozbioru Austriacy wykorzystywali Wawel do celów wojskowych, spędzili tam niemal cały XIX w. Dopiero na krótko przed wybuchem I wojny światowej Polscy znów przejęli zarząd nad zamkiem. I tak przez następne kilka dziesięcioleci, z przerwą w okresie II wojny światowej, na Wawelu trwały prace konserwatorskie. Całość prac sprawiła, że w 1978 r. Wawel znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zwiedzanie Zamku Królewskiego to wycieczka na cały dzień. W swoich zbiorach gromadzi on kolekcje obrazów, rzeźb, tkanin, grafik, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli. Na parterze i II piętrze warto zwiedzić Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, ozdobione arrasami, które król Zygmunt August sprowadził do Krakowa z Brukseli. Na I piętrze znajdują się Prywatne Apartamenty Królewskie. Oprócz tego obowiązkowymi do zobaczenia ekspozycjami są: Skarbiec Koronny, Zbrojownia i Sztuka Wschodu (posiadająca największą kolekcję namiotów w Europie).

Napisz do nas!

Kontaktując się z nami wyrażasz zgodę na naszą politykę prywatności.

Aparthotel Green Krakow Aparthotel Green
ul. Koletek 19, Kraków
Gościniec Pod Zamkiem Krakow Delis Apartments Krakow