-10%

PRZY REZERWACJI ONLINESukiennice

Krakowskie Sukiennice są chyba najbardziej znanym zabytkiem w całym Krakowie. Zabytkiem – dodajmy – wielce charakterystycznym, bowiem po dziś dzień żywym, przyciągającym codziennie tłumy zarówno turystów, jak i mieszkańców Krakowa. Sama nazwa „ Sukiennice” odnosi się do sukna – towaru, który cieszył się szczególną popularnością u handlujących w tym miejscu kupców. Dzisiaj funkcję handlową Sukiennic pełnią przede wszystkim popularne wśród niektórych turystów sklepy z pamiątkami.

Historia Sukiennic

Historia Sukiennic sięga XIII wieku, kiedy to w centrum dzisiejszego Rynku Głównego wzniesiono pierwszy kamienny budynek. Ślady tej budowli zachowały się jednak wyłącznie w piwnicach współczesnych Sukiennic. W drugiej połowie XIV wieku wzniesiono w centrum Rynku Głównego murowaną halę, w stylu gotyckim, która spłonęła wielkim pożarze z 1555 roku. Sukiennice zostały następnie odbudowane, ale już nie w stylu gotyckim, lecz renesansowym (z charakterystyczną arkadową attyką). W latach 70. XIX wieku władze miasta zdecydowały się na remont i przebudowę obiektu. Wówczas na piętrze Sukiennic otwarto galerię malarstwa polskiego, stanowiącą najstarszy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.

Atrakcje dla miłośników sztuki

Ze względu na atrakcje turystyczne Sukiennice w Krakowie można podzielić na trzy główne części: parter, piętro i podziemia. Na parterze królują oczywiście sklepy z pamiątkami powstałe po to, by zaspokoić potrzeby turystów. Na piętrze do dzisiaj znajduje się Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, w której podziwiać można m.in. słynne obrazy Jana Matejki (w 2010 r. galeria została ponownie udostępniona do użytku po czterech latach remontu). W podziemiach natomiast (nazywanych często podziemiami Rynku) znajduje się siedziba oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Kultura polska

Galeria sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach zaciekawi z pewnością wszystkich zainteresowanych dokonaniami wielkich polskich artystów. Galeria stanowi największą, nie tylko w Krakowie, ale też w całej Polsce ekspozycję dziewiętnastowiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Udostępniane w oddziale Muzeum Narodowego dzieła wystawione są w czterech salach: sali Bacciarellego, sali Piotra Michałowskiego, sali Siemiradzkiego oraz sali Chełmońskiego. Poszczególne sale skrywają wystawy obejmujące dzieła sztuki pochodzące z różnych epok historycznych. Warto odwiedzić Muzeum Narodowe w Sukiennicach – zwłaszcza, że po dziś dzień pozostaje ono miejscem żyjącej, dynamicznej kultury polskiej.

Krakowskie muzeum - Sukiennice

W otwartym w 2010 roku muzeum pod Sukiennicami prezentowana jest ekspozycja stała oraz czasowa. Pierwsza z nich zatytułowana Śladem europejskiej tożsamości Krakowa, stanowi prawdziwe multimedialne widowisko, które zwiedzającym pozwala poczuć atmosferę średniowiecznego rynku – w trakcie pokazu turystom towarzyszą m.in. odgłosy targowego gwaru czy pożaru trawiącego miasto. Dla wszystkich miłośników historii muzeum pod Sukiennicami pozostaje jednym z pierwszych miejsc, które trzeba odwiedzić przebywając w Krakowie.

Napisz do nas!

Kontaktując się z nami wyrażasz zgodę na naszą politykę prywatności.

Aparthotel Green Krakow Aparthotel Green
ul. Koletek 19, Kraków
Gościniec Pod Zamkiem Krakow Delis Apartments Krakow