-10%

PRZY REZERWACJI ONLINERynek Główny w Krakowie

Rynek Główny jest jednym z najpiękniejszych miejsc nie tylko w samym Krakowie, ale całej Polsce. Przez wieki był głównym placem handlowym oraz centrum administracyjnym. Dziś przez całą dobę kwitnie tu życie towarzyskie, z bocznych uliczek dobiegają dźwięki muzyki na żywo, a w powietrzu unosi się zapach pysznych, tradycyjnych potraw. Na płycie głównej często odbywają się targi, zarówno te świąteczne, jak i okolicznościowe oraz wiele różnych festiwali i koncertów.

Krakowski Rynek Główny to jeden z największych tego typu placów w Europie. Posiada wymiary 200 x 200 m i został wytyczony w 1257 r. podczas lokacji Krakowa na prawie magdeburskim. Z czasem plac handlowy oraz centrum administracyjne przerodziło się także w miejsce sądownicze, przeznaczone do wymierzania kar i wykonywania wyroków śmierci. W tym czasie cały obszar Rynku podzielony był na poszczególne place handlowe, zwane targami: solny, węglowy, kurzy, ołowiowy oraz żydowski.

Sukiennice, czyli podwójny rząd kramów, zostały usytuowane na krakowskim rynku krótko po dokonaniu lokacji, na osi północ – południe. Z czasem utworzyły one jeden, nakryty zadaszeniem budynek. Po pożarze w XVI w. zostały odbudowane w stylu renesansowym. Współczesny wygląd zawdzięczają wybitnemu architektowi Tomaszowi Prytlińskiemu i wydatnej pomocy Jana Matejki w latach 70-tych XIX w.

Główny budynek krakowskiego Rynku, Ratusz stanął na nim na przełomie XIII i XIV w. i był rozbudowywany przez kolejne stulecia. Z powodu złego stanu technicznego został zburzony na początku XIX w. Przed zburzeniem udało się uchronić wieżę ratuszową, która stanowiła idealną przeciwwagę dla wież Bazyliki Mariackiej. Dziś wejścia do wieży pilnuje para pięknych, XIX-wiecznych lwów.

Będąc na krakowskim Rynku warto też odwiedzić kościół św. Wojciecha, który według przekazów Jana Długosza, znajduję się w miejscu gdzie kazania głosił sam św. Wojciech. W pobliżu kościoła stoi pomnik Adama Mickiewicza, odsłonięty w 1898 roku.

Napisz do nas!

Kontaktując się z nami wyrażasz zgodę na naszą politykę prywatności.

Aparthotel Green Krakow Aparthotel Green
ul. Koletek 19, Kraków
Gościniec Pod Zamkiem Krakow Delis Apartments Krakow