-10%

PRZY REZERWACJI ONLINENowa Huta

Wśród niektórych mieszkańców Krakowa dzielnica Nowa Huta nie cieszy się najlepszą sławą. W obiegowej opinii ta część miasta bardzo często przedstawiana jest jako jedna z najbardziej niebezpiecznych w całym Krakowie. Opinie, kształtujące stereotypowy wizerunek Nowej Huty, z pewnością są krzywdzące i przesadzone. Nowa Huta w Krakowie to przecież nie tylko szare, odrapane bloki, ale także niespotykany nigdzie indziej klimat oraz wyjątkowe, ciekawe miejsca.

Dla miłośników historii

Obecny kształt Nowej Huty jest rezultatem określonych wydarzeń historycznych. Dzielnica stanowiła największą inwestycję rozpoczętego w 1950 roku Planu Sześcioletniego, który zakładał rozbudowę przemysłu hutniczego. Nowa Huta w Krakowie miała być zatem z jednej strony wcieleniem wyznawanych przez władzę ideałów komunistycznych, z drugiej zaś ripostą dla konserwatywnych zapatrywań środowiska krakowskiego. W rezultacie kilkuletnich prac stworzono kombinat oraz osiedla mieszkalne, które do dzisiaj kształtują wizerunek całej dzielnicy. Nic więc dziwnego, że dzielnica Nowa Huta będzie szczególnie interesującym miejscem dla wszystkich tych osób, które ciekawi niedawna historia Polski lub architektura z nią związana.

Na Placu Centralnym

W Nowej Hucie wiele jest miejsc kultowych, cieszących się niesłabnącą popularnością u zwiedzających turystów. Głównym punktem komunikacyjnym, a zarazem miejscem przeznaczonym dla spacerowiczów jest Plac Centralny. Charakterystycznymi elementami placu są arkady, balkony i kolumny – typowe dla architektonicznego socrealizmu. Na Placu Centralnym, przy wylocie Alei Róż znajduje się dobrze zachowane zachowane wnętrza słynnej Cepelii (Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego) oraz Skarbnicy (dawniej domu książki). Wszyscy zainteresowani sztuką powinni odwiedzić także gmach powstałego w 1955 roku Teatru Ludowego. Teatr funkcjonuje do dziś – nic więc nie stoi na przeszkodzie, by udać się na jeden z wystawianych tam spektakli. W Nowej Hucie znajduje się również Kino Sfinks. Prezentuje ono oryginalny, „niemainstreamowy” repertuar, który z pewnością zainteresuje wszystkich kinomanów.

Atrakcje dla pasjonatów historii

Spośród innych miejsc, z których słynie dzielnica Nowa Huta, warto wymienić chociażby Kopiec Wandy – zbudowany prawdopodobnie ok. VII albo VIII wieku. Legendarna mogiła Wandy, córki księcia Kraka, jest chętnie odwiedzana przez pragnących odpoczynku turystów, zmęczonych ciężkim, industrialnym klimatem dzielnicy. Miłośnicy historii zainteresują się również otwartym w 2005 roku oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W miejscu tym prezentowane są różnorodne wystawy poświęcone burzliwym dziejom Nowej Huty.

Kultowe miejsca na mapie Krakowa

W końcu też każdy, przebywając w Nowej Hucie, odwiedzić powinien jeden z kultowych barów mlecznych, które codziennie przyciągają dużą liczbę klientów, poszukujących smacznego i taniego jedzenia. Jednym z najbardziej znanych jest Bar Mleczny Centralny, w którym z pewnością poczujemy klimat panujący w Nowej Hucie lat 50. czy 60.

Napisz do nas!

Kontaktując się z nami wyrażasz zgodę na naszą politykę prywatności.

Aparthotel Green Krakow Aparthotel Green
ul. Koletek 19, Kraków
Gościniec Pod Zamkiem Krakow Delis Apartments Krakow