-10%

PRZY REZERWACJI ONLINEKościół Mariacki

Jest jedną z najważniejszych świątyń Krakowa, zaraz po katedrze na Wawelu. Opiekę nad nim przez wiele lat sprawowały bogate rodziny mieszczańskie i dzięki temu dziś należy on do najznakomitszych obiektów kościelnych w Polsce.

Kościół Mariacki jest położony w północno – wschodnim narożniku Rynku Głównego. Bazylika, w stylu gotyckim, którą możemy podziwiać obecnie powstała pod koniec XIV w. W XV w. do bocznych naw dodatkowo dobudowano jeszcze kaplice. Od tego czasu główna bryła kościoła niewiele się zmieniła. W następnych wiekach przeprowadzano wiele prac renowacyjnych, ale dotyczyły one głównie wystroju wnętrza. W XVIII w. świątynia uzyskała styl barokowy, jednak sto lat później doszło do regotyzacji wnętrza. Warto wspomnieć, że w pracach tych brali udział wybitni artyści, do których należał Jan Matejko, Stanisław Wyspiański czy Józef Mehoffer.

Najbardziej charakterystycznym elementem bazyliki, przyglądając się jej z zewnątrz są dwie, nierównej wielkości wieże. Legenda głosi, że budowali ją dwaj bracia, a każdy z nich pragnął stworzyć piękniejszy i bardziej okazały obiekt. Rywalizacja doprowadziła do tego, że starszy brat zabił młodszego i z powodów wyrzutów sumienia sam popełnił samobójstwo. Nóż, którym został zabity młodszy brat do dziś można podziwiać pod jedną z arkad Sukiennic.

Kolejna legenda jest już bardziej znana i opowiada o urwanym hejnale mariackim, który spacerując po krakowskim Rynku można usłyszeć co godzinę. W średniowieczu, w czasie jednego z najazdów tatarskich, czuwający na wieży strażnik grający hejnał, został zabity strzałą wypuszczoną z łuku przez jednego z Tatarów. Tak pojawił się urwany sygnał. Choć legenda została wymyślona dopiero w XX w. to i tak chętnie opowiada jest przez kolejne pokolenia Krakowian.

Mówiąc o Kościele Mariackim trudno nie wspomnieć o największych skarbie jaki kryje w swoich wnętrzach. Jest nim oczywiście ołtarz stworzony przez Wita Stwosza – największy z tego typu gotyckich obiektów w Europie. Całość została wykonana z liczącego ponad 1000 lat dębowego drewna, a postacie prezentujące się na ołtarzu przedstawione są w nadzwyczaj realistyczny sposób.

Napisz do nas!

Kontaktując się z nami wyrażasz zgodę na naszą politykę prywatności.

Aparthotel Green Krakow Aparthotel Green
ul. Koletek 19, Kraków
Gościniec Pod Zamkiem Krakow Delis Apartments Krakow