-10%

PRZY REZERWACJI ONLINEDzielnica Podgórze

W Krakowie nie brakuje zabytków godnych odwiedzenia – takich, które zadziwiają turystów przybywających do miasta z całego świata. Zamek na Wawelu, Kościół Mariacki czy Sukiennice – zwykle z tymi miejscami kojarzony jest Kraków, to wizerunki tych punktów trafiają na pocztówki, zdobią pamiątki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nieco dalej, poza sercem Krakowa znajduje się dzielnica Podgórze – część miasta żyjąca własnym rytmem, pełna historii i wyjątkowego klimatu.

Atrakcyjne miejsce dla turystów

Po reformie administracyjnej z 1991 roku dawne Podgórze rozbito na sześć mniejszych dzielnic: Dębniki, Łagiewniki - Borek-Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim oraz XIII Dzielnicę Podgórze. To właśnie XIII dzielnica Podgórze stanowi obszar najatrakcyjniejszy turystycznie – tutaj znajduje się większość zabytków historycznego Podgórza.

Fabryka Schindlera

Bez wątpienia najsłynniejszym budynkiem Podgórza jest Fabryka Schindlera – założona w 1937 roku jako zakład produkcji wyrobów emaliowanych i blaszanych. Od 1939 roku fabryka pozostawała pod zarządem Oskara Schindlera – postaci rozsławionej w wielokrotnie nagradzanym filmie Lista Schindlera autorstwa Stevena Spielberga. Obecnie w miejscu tym znajduje się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (ze stałą wystawą Kraków – czas okupacji 1939-1945) oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Podgórze w Krakowie pełne jest miejsc, które, podobnie jak Fabryka Schindlera, przypominają o tragedii Holocaustu – wystarczy wspomnieć chociażby o Placu Bohaterów Getta czy słynnej Aptece pod Orłem. Ów fakt nie powinien nikogo dziwić – za czasów II wojny światowej na terenie dzielnicy mieściło się getto żydowskie zlikwidowane przez nazistów w 1943 roku.

Kościoły do zwiedzania

Dzielnica Podgórze słynie z dwóch kościołów – równie interesujących, choć w istocie całkowicie odmiennych. Pierwszy z nich to znajdujący się przy Rynku Podgórskim neogotycki Kościół św. Józefa. Ta monumentalna budowla przyciąga wzrok turystów wspaniałą, pełną detali fasadą składającą się z trójarkadowego portyku, nad którym umieszczono ostrołukowe okno flankowane wieżyczkami. Drugi z kościołów jest natomiast jednym z najmniejszych budynków sakralnych w całym Krakowie. Kościół św. Benedykta – bo o nim mowa – to pochodząca ze średniowiecza zabytkowa świątynia romańsko-gotycka. Jej skromne wnętrze ukazuje się oczom mieszkańców i turystów tylko dwa razy do roku – w dzień św. Benedykta (21 marca) oraz w pierwszy wtorek po Wielkanocy w czasie uroczystości Rękawki.

Atrakcje przyrodnicze

Nie wszyscy turyści zainteresowani są zwiedzaniem zabytków i podążaniem historycznymi szlakami. Niektórzy pragną odpocząć na łonie natury z dala od miejskiego zgiełku czy też zrelaksować się przy lampce wina w zacisznej knajpce. Dla tych osób Dzielnica Podgórze stanowić będzie idealne miejsce, wymarzony azyl. Na Podgórzu znajduje się m.in. pierwszy w Polsce zrekultywowany park przyrodniczy im. Wojciecha Bednarskiego. Obiekt ten – założony w w 1896 roku w pobliżu kamieniołomów na Krzemionkach – jest szczególnym przykładem przywrócenia przyrodniczych wartości terenom zniszczonym w wyniku prowadzenia działalności przemysłowej. Natomiast nieopodal łączącej Dzielnice Podgórze z Kazimierzem Kładki Ojca Bernatka odnaleźć można szereg interesujących knajp i restauracji, do których warto zajrzeć po całym dniu intensywnego zwiedzania.

Napisz do nas!

Kontaktując się z nami wyrażasz zgodę na naszą politykę prywatności.

Aparthotel Green Krakow Aparthotel Green
ul. Koletek 19, Kraków
Gościniec Pod Zamkiem Krakow Delis Apartments Krakow