-10%

PRZY REZERWACJI ONLINEDzielnica Kazimierz

Będąc w Krakowie obowiązkowo należy wybrać się na spacer po Kazimierzu, jednym z najważniejszych, zaraz obok Starego Miasta, centrum życia kulturalnego. Przeplatają się tutaj dwie tradycje – chrześcijańska i żydowska, a obok zabytkowych synagog i tradycyjnych żydowskich restauracji mieszczą się nowoczesne kawiarnie i kluby.

Od początku swojego istnienia aż do XIX w. Kazimierz był oddzielnym miastem, usytuowanym na południe od Krakowa. I choć kojarzy się z miejscem, w którym w przeszłości zamieszkiwali Żydzi, to samo powstanie miasta nie było związane z potrzebą powstania oddzielnego miejsca dla gminy żydowskiej. Początkowo Kazimierz miał spełniać funkcje handlowe oraz zabezpieczać Kraków od południa. Żydzi, wygnani z Krakowa przez króla Jana Olbrachta pojawili się na dobre na Kazimierzu dopiero pod koniec XV w. Zajęli oni północno – wschodnią część miasta, gdzie utworzyli Miasto Żydowskie. To właśnie tutaj do początku XIX w. skupiało się życie wszystkich Żydów. W Krakowie pozwolono im się z powrotem osiedlać dopiero w II poł. XIX. Wraz z wybuchem II wojny światowej zakończyła się obecność Żydów na Kazimierzu. Szacuje się, że z około 58 tys. krakowskich Żydów wojnę przetrwało jedynie 3 tys.

Dziś Kazimierz śmiało można nazwać najczęściej odwiedzanym miejscem w Krakowie. Można tu zwiedzać i podziwiać zabytkowe synagogi (Stara, Izaaka, Kupa, Remuh, Tempel) oraz kościoły (Bożego Ciała, św. Katarzyny , św. Trójcy i kościół na Skałce – pełniący rolę Panteonu Narodowego).

To tutaj kwitnie życie towarzyskie i kulturalne dawnej stolicy Polski. Kultowe kluby oraz festiwale (Festiwal Kultury Żydowskiej, Święto Zupy, Święto Chleba czy Święto ulicy Józefa) przyciągają do Krakowa tłumy ludzi. Historyczne miejsce Kazimierza to Plac Wolnica, gdzie stoi okazały Ratusz, ale życie skupia się głównie wokół Placu Nowego, zwanego Żydowskim.

Napisz do nas!

Kontaktując się z nami wyrażasz zgodę na naszą politykę prywatności.

Aparthotel Green Krakow Aparthotel Green
ul. Koletek 19, Kraków
Gościniec Pod Zamkiem Krakow Delis Apartments Krakow