-10%

PRZY REZERWACJI ONLINEBrama Floriańska

Brama Floriańska to symbol Krakowa, który wita turystów podążających w stronę Rynku od Dworca Głównego. Jest pozostałością potężnych, XIII-wiecznych fortyfikacji, które tworzyły kiedyś 3-kilometrowy pas podwójnych murów, wraz ze wzmocnieniami w postaci 47 baszt i 7 bram, fosą, barbakanem i otworami przeznaczonymi specjalnie dla artylerii. Mury zostały wyburzone dopiero w I połowie XIX wieku, a na ich miejscu utworzono popularne dziś Planty.

Powstała około 1300 roku i mieści się przy ulicy Floriańskiej, zaraz przy skrzyżowaniu z Pijarską. We wnętrzu bramy można podziwiać klasycystyczny ołtarz, a na jej bramie płaskorzeźbę św. Floriana z XVIII wieku i Orła Piastowskiego.

Brama aż trzykrotnie unikała zburzeń. W XIX w. ostała się dzięki argumentowi prof. Feliksa Radwańskiego. Twierdził on, że brama chroni Kraków przed wiatrami. Za drugim razem książę Władysław Czartoryski umieścił w niej kaplicę rodową. Trzeci raz związany był z tramwajem biegnącym przez Rynek. Planowo w podwojach bramy miały powstać tory, ale na szczęście skończyło się na tym, że pogłębiono przejście i tory biegły przez sam jej środek. Można je podziwiać do dziś dlatego, że ich fragment zostawiono na pamiątkę.

Dziś przed Bramą Floriańską można podziwiać niezwykłe obrazy wykonane przez miejscowych artystów. Oprócz tego naszym oczom ukazuje się piękny widok na ul. Floriańską. Przepełnioną wyjątkowymi restauracjami, sklepami z pamiątkami i kamienicami, wraz z jedną zasługującą na wyróżnienie kamienicą o numerze 41. To tutaj znany wszystkim malarz – Jan Matejko tworzył swoje niezwykłe dzieła. Dziś kamienica kryje w sobie Muzeum „Dom Jana Matejki”. Obowiązkowy punkt wycieczki po Krakowie. Zaraz za bramą znajduje się Barbakan, gotycka budowla, dawniej połączona z Bramą. Powstał głównie dla jej ochrony, posiada kształt koła.

Napisz do nas!

Kontaktując się z nami wyrażasz zgodę na naszą politykę prywatności.

Aparthotel Green Krakow Aparthotel Green
ul. Koletek 19, Kraków
Gościniec Pod Zamkiem Krakow Delis Apartments Krakow